Зусиллями багатьох поколінь ботаніків у Ботанічному саду зібрано унікальну колекцію рослин різного географічного походження, яка налічує понад 9 тис. таксономічних одиниць і є однією з найчисельніших в Україні.

Перші рослини почали надходити ще до офіційного заснування Ботанічного саду: за реєстром 1834 р. було прийнято 513 рослин 34-х видів, з яких для Університету було призначено 329.

У 1842 р. був опублікований перший Delectus seminum Київського ботанічного саду, який містив 425 видів рослин. Восени 1852 р., коли Р.Е. Траутфеттер був призначений ректором Університету, в Ботанічному саду вже було 419 видів дерев і кущів, представлених 25416 екземплярами, 1725 видів оранжерейних рослин, а також 2685 видів однорічних, дворічних і багаторічних трав. Тобто колекційні фонди налічували 4829 видів рослин і за їх кількістю Ботанічний сад зайняв одне з перших місць у країні.

Багато зусиль для розвитку та збагачення колекційних фондів доклали визначні вчені І.Ф. Шмальгаузен, С.Г. Навашин, О.В. Фомін.
В роки Першої світової та громадянської воєн тільки титанічним зусиллям О.В. Фоміна та співробітників саду було врятовано колекції оранжерейних рослин.

Після громадянської війни продовжувалось відновлення і поповнення колекційних фондів рослин. У 1938 р. колекція налічувала понад 3000 видів рослин.

За час Другої світової війни багато цінних екземплярів дерев та кущів загинуло, колекції трав’янистих рослин були майже повністю втрачені і тільки завдяки величезним зусиллям співробітників Саду були збережені колекції оранжерейних рослин.

У повоєнний період колектив Саду активно працював над відродженням і збагаченням колекцій. У 60-70-ті роки створюються нові експозиційні ділянки – спорових рослин, альпінарій, формовий сад, засновано колекцію рододендронів, магнолій, кизильників. Колекційні фонди у 1969 р. налічували 5383 таксони, у 1976 р. колекції збільшилися до 6586 таксонів.

Впродовж усього часу існування Ботанічний сад інтродукував нові для України корисні види рослин. Так ще у XIX ст. звідси поширилися тополі (Populus), робінія звичайна (Robinia pseudoacacia), гледичія (Gleditsia), гірко каштан звичайний (Aesculus hippocastanum), клен сріблястий (Acer saccharinum), сосні Веймутова (Pinus strobus), форзиції (Forsythia), таволги (Spiraea), хеномелес (Chaenomeles), бузок (Syringa), та інші види деревних рослин. У першій половині XX ст. звідси поширювались садові форми туї (Thuja), катальпи (Catalpa), кленів (Acer), церсис канадський (Cercis canadensis), горіх чорний (Juglans nigra), дуб червоний (Quercus rubra) та бархат амурський (Phellodendron amurense). За останні роки було вивчено і рекомендовано для поповнення асортименту декоративних рослин ряд сукулентів, папоротей, ароїдних, бромелієвих, лататтєвих, деяких плодових тропічних і субтропічних рослин.

У 2003 р. колекційні фонди Ботанічного саду налічували 7981 таксонів рослин, серед них колекції деревних рослин становили 1668 таксонів, загальна кількість трав’янистих рослин сягала 2279 таксонів, колекції тропічних і субтропічних рослин налічували 4034 таксони рослин.

В 2008 р. вперше вийшов з друку «Каталог рослин Ботанічного саду ім. акад. О.В.Фоміна», де вказано, що колекційні фонди налічують понад 1800 деревних рослин, близько 300 – трав’янистих, та понад 4200 – тропічних та субтропічних, тобто в сумі складають більше 9000 видів, підвидів, гібридів, форм та сортів рослин.

ДрукE-mail

Контакти

Телефон: +38 (044) 234 60 56
Факс: +38 (044) 239 31 90

Email: botsad-fomin@ukr.net

Адреса: вул. С. Петлюри, 1,
м. Київ, 01032